ناسا در تلاش برای جلوگیری از ترافیک در مدار مریخ

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/04/2015 12:54:48 نویسنده: مریم حاج حیدری
ناسا در تلاش برای جلوگیری از ترافیک در مدار مریخ

بااضافه شدن دو مدارگرد دیگر در سال گذشته به مدار مریخ، ترافیک در اطراف سیاره سرخ افزایش یافته! بهمین منظور اخیرا ناسا در تلاش برای افزایش و بهبود فرآیند مونیتورینگ است تا از ایجاد ترافیک در آینده در مدار مریخ جلوگیری کند.

سفینه ” Mars Atmosphere” مریخ و ماون و سفینه هندیِ مانگالیان، از سپتامبر سال گذشته شروع به گردش به دور مریخ کرده اند و بدین ترتیب با افزایش آنها شمار سفینه های در مدار، در اطراف این سیاره سرخ، به عدد 5 رسید. ادیسه ی مریخ و مدارگرد MRO   واکسپرس مارسِ  آژانس فضایی اروپا نیز سه سفینه دیگر هستند.

قبل از وارد شدن سفینه های جدید در مدار مریخ، سیستم جلوگیری از برخورد، تنها بین دو مدارگرد ادیسه و MRO هماهنگ شده بود. اما اکنون با افزایش تعداد سفینه های در مدار بایستی این هماهنگی و مونیتورینگ هرچه بیشتر و بهتر صورت پذیرد.

اگر به هر دلیلی دو سفینه در حال نزدیک شدن بهم احساس شوند، بخش طراحی و هدایتِ ماموریتِ JPL به آنها هشدار خطر داده و تیم هدایت کننده می توانند تصمیم بگیرند که یکی از آن دو سفینه را تغییر جهت بدهند یا خیر.

چنین هشداری در تاریخ 3 جون همین امسال بود که داده شد، هنگامیکه مونیتوریگ خودکار مشخص کرد که سفینه های ماون و MRO، دو هفته دیگر به فاصله نزدیک 3/2 کیلومتری از همدیگر ممکن است برسند.

 

نمایی از شکل و فاصله مدارهای 5سفینه فعال به دور مریخ به علاوه دو قمر آن


1394/05/13 12:54:48 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *