مهدکودک ستارهای ارمغان تازه هابل

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 07/26/2015 03:39:00 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
مهدکودک ستارهای ارمغان تازه هابل


این تصویر فوق العاده از تلسکوپ فضایی هایل کهکشان ریزنقشی موسوم به NGC 1140  را نشان میدهد، که در 60 میلبون سال نوری از ما، در صورت فلکی جوی (نهر) قرار دارد. چنانچه در تصویر مشخص است NGC 1140 فرم بی شکلی دارد و بیشتر شبیه ابر ماژلانی بزرگ است. کهکشان کوچکی که بدور کهکشان ما میچرخد.

این کهکشان کوچک اغلب با ستاره فشانیشان شناخته میشود و با وجود اینکه حدودا یک دهم کهکشان راه شیری است، تقریبا با همان نرخ در حال تولید ستاره است یعنی حدودا سالی یک ستاره با ابعاد خورشید ما. در تصویر بوضوح مشخض ص است که کهکشان با نور آبی و سفید ستارگان جوان روشن میشود.

 کهکشانهایی مانند NGC 1140 کوچک، ستاره فشان و حاوی مقادیر زیادی از گازهای اولیه با عناصر به مراتب سنگین تر از هیدروژن و هلیوم به میزان بسیار کمتر که در خورشید ما هم به وفور یافت میشوند برای منجمان از جذابیت خاصی برخوردارند. ترکیبات آنها به شدت آنها را شبیه کهکشانهای ستاره ساز اولیه کرده است واین کهکشانها منشا بلوک های بزرگتر عالم مانند کهکشان راه شیری ماست. با توجه به سخنی دریافت اطلاعات از کهکشانهای نخستین این کهکشانها جایگزین خوبی برای برسی عالم اوبیه اند. تشکیل این ستارگان به شدت روی آینده کهکشان ریزنقش اثر مخرب دارد. وقتی ستارگان بزرگتر بمیرند و به صورت انفجار نواختری درآیند، گاز ناشی از انفجار میتواند از  گرانش کهکشان فرار کند. خروج گاز به معنی عدم توانایی برای ساخت ستارگان جدید است و این یعنی آین کهکشان نمی تواند زیاد دوام بیاورد.

نویسنده: سید حسام وکیل
  


1394/05/04 03:39:00 ق.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *