ممکن است کهکشانهای بزرگ سکونتگاه بهتری برای سیارات قابل سکونت باشند

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/24/2015 17:57:20 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
ممکن است کهکشانهای بزرگ سکونتگاه بهتری برای سیارات قابل سکونت باشند

ممکن است کهکشانهایی مانند کهکشان راه شیری بهترین محل برای شکلگیری حیات نباشند. محققان می­گویند کهکشانهای غول­آسای عاری از ستارگان تازه متولد، و دست­کم دوبرابر سنگینتر از راه­ شیری می­توانند 10000 برابر بیشتر میزبان سیارات قابل سکونت باشند.

در 20 سال گذشته وجود 1900 سیاره که به دور ستاره­ای به جز ستاره ما-خورشید- می­گردند به تایید منجمان رسیده است. این یافته­ها منجر به حدسیاتی از سوی دانشمندان، مبنی بر اینکه کدام قمرها، سیارات و ستارگان برای حفظ اشکالی حیات مناسب­تراند شده است. دانشمندان حتی در مورد وجود یک ناحیه قابل سکونت کهکشانی درکهکشان راه شیری تحقیق کرده­اند،منطقه ای از کهکشان که مناسب برای شکلگیری و تحول جهان قابل سکونت باشد.

حالا پژوهشگران بیش از 140000 کهکشان همسایه را برای پاسخ به این پرسش که “کدام نوع از کهکشانها ممکن است بیشتر قابلیت سکونت­پذیری برای اشکال پیچیده حیات را دارند؟” برسی کرده­اند. اولین نتیجه بالقوه و حیرت انگیز این است که شمار سیارات قابل سکونت در کهکشان­های مارپیچی مانند ما بسیار کم است.

پژوهشگران سه معیار احتمالا اساسی در سکونت­پذیر شناخته شدن کهکشانها پیشنهاد داده اند. نخست جرم کلی ستارگان که نشان دهنده استعداد یا عدم استعداد ستاره برای دارا بودن سیاره قابل سکونت است نتیجه دیگر مقدار جرم به مقدار فلزات-عناصر سنگین تر از هیدروژن و هلیوم- است که کهکشان­ها دارند. از آنجایی که این مواد برای ساخت جهان و حتی زندگی که میشناسیم مورد نیاز است. و آخری نرخ تحول ستارگان است. کهکشانهایی با نرخ تحول بالای ستارگان که در نزدیکی یکدیگر قرار دارند. شانس ایجاد جهانی قابل سکونت را در اطراف ستارگان پر جرم افزایش می­دهد. این اولین محاسباتی است که موضوع حیات را در مقیاس جهانی برسی می­کند.


1394/06/02 05:57:20 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *