مشاجره کیهانی

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 07/29/2015 12:52:41 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
مشاجره کیهانی

تصویر تلسکوپ چاندرا نشان میدهد، یک ستاره چرخان فوق العاده پرجرم چرخان یک حفره در میان ستارگان همسایه خود یک حفره ایجاد میکند.  یک ابر عظیم از غبار با فشار و با سرعت 15 درصد سرعت نور از دو طرف ستاره خارج می شود.

ستاره های نوترونی که با سرعت زیاد بدور خود میچرخد به نام تپ اخترها شناخته میشود و بخشی از سامانه ستاره های دوتایی است که خدود 7500 سال نوری از زمین فاصله دارد. همدم این ستاره در حدود 30 بار بزرگتر از خورشید ماست   و همچنین با چرخش سریع یک صفحه ازغبار ایجاد میکند و مواد اطراف خود را به پرواز در می آورد. رصدها از رصدخانه چاندرا نشان میدهد هراز گاهی تپ اختر سوراخ صفحه غبار آلود همدمش را هم سوراخ میکند.

یکی از مخققان دانشگاه پنسیلوانیا می کوید: “این دو شی آرایش کیهانی نا معمولی دارند و به ما امکان میدهند، تا شاهد پدیده ای نادرباشیم.” و می افزاید “تپ اختر هر 41 ماه فاصله اش را به همدمش نزدیک میکند و برای این کار از میان غبار ستاره می گذرد”

چاندرا این سامانه دوتایی که دانشمندان آن را PSR B1259-63/LS 2883 مینامند، در تعامل سختی در نور پرتوX ، در حالی رصد کرده اند که بخشی از صفحه گرد و غبار که صد برابر منظونه شمسی ما وسعت دارد را میشکافد و به فضای بیرونی پرتاب میکند.

 1394/05/07 12:52:41 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *