شواهدی قوی از پیدا شدن شهابسنگ جنجالی

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/03/2015 14:00:54 نویسنده: مریم حاج حیدری
شواهدی قوی از پیدا شدن شهابسنگ جنجالی

شب‌هنگام پنجشنبه ۸ مرداد گزارش‌های مردمی مبنی بر مشاهد‌ه‌ی ردی پرنور در آسمان استان‌های قزوین، زنجان، البرز و برخی مناطق اطراف دریافت شد. بر اساس نخستین شواهد به‌دست آمده عبور آذرگوی پرنوری قوت پیدا کرد. به این ترتیب گروه‌های جست‌وجو شروع به بررسی مناطق مستعد کردند اما موفق به پیدا کردن اثری از شهاب‌سنگ نشدند و نظرات ضدونقیضی نسبت به این رویداد ارایه دادند. به علّت برخی قضاو‌ت‌های شتاب‌زده٬ «عده‌ای» برخورد تکه‌های شهاب‌‌واره را منتفی دانستند اما سرانجام کشاورز زنجانی به همه‌ی این گمانه‌زنی‌های پایان داد و به نظر می‌رسد تکه‌ای از شهاب‌سنگ را پیدا کرده است.

بر اساس گفتگویی که وب سایت کانوت با حامد پورخرسندی، پژوهش‌گر شهابسنگ‌ها و دانشجوی دکتری مرکز CEREGE فرانسه  انجام داده است، به گفته وی با توجه به فعال بودن بارش دلتا دلوی و برساووشی هم اکنون، باید بررسی در رابطه با این پدیده انجام گیرد تا ارتباط احتمالی با یک بارش شهابی مشخص باشد. البته عموماً چنین آذرگوی‌هایی مرتبط با بارش‌های کلاسیک نیستند اما این یک احتمال است که باید بررسی شود.

به احتمال فراوان آن‌چه که توسط کشاورز یافت شده یک شهاب‌سنگ است اما بسیار اهمیت دارد این نمونه هر چه سریع‌تر به محققان سپرده شود تا ویژگی‌ها و مشخصات آن را کاوش کنند. زیرا این مشخصات به مرور زمان از بین می‌روند.


منبع: canot.ir

منبع عکس: باشگاه خبرنگاران جوان


1394/05/12 02:00:54 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *