شواهدی از قوانین ریاضی شگفت انگیز حلقه های زحل

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/13/2015 02:32:36 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
شواهدی از قوانین ریاضی شگفت انگیز حلقه های زحل


به نظر می­رسد ذره های حلقه زحل با سرعت های بسیار زیاد به هم برخورد میکنند و فضایی آشفته و تصادفی می­سازند.- اما یک نظریه جدید ریاضی یک ترتیب جدید در آشوب در حلقه هارا نشان می­دهد که در حلقه های سراسر کیهان قابل مشاهده است.

گروهی از ریاضیدانان، فیزیکدانان و منجمان توضیح بسیار دقیق تری از این راز دیرینه از حلقه های زحل داده­اند:بر طبق الگویی ساده که چرا توزیع  متفاوتی از اندازه های مختلف، طیفی از چند اینچ تا 10 متر در سراسر حلقه پراکنده است. همچنین این مدل  حدس میزند چرا قطعات بزرگ هرگز عمر طولانی ندارند.

نظریه جدید نه نتها شرایط عادی حلقه های زحل را توضیح میدهد. بلکه درباره شرایط خود سیاره و سیارکها هم برپایه توزیع حلقه ها توضیحات درستی دارد.

یکی از ریاضیدانان دانشگاه لستر می­گوید:”این قانون از اجرام یک سانتی تا قطعاتی به اندازه یک خانه را در برمیگیرد” “این از نظر ریاضی زیباست اما ما هنوز ایده ای درباره اینکه چرا این اتفاق می­افتد نداریم”

زحل سیاره ایست که توسط فطعات عظیم آب­یخ احاطه شده و توسط مواد یخی هم پر شده. این حلقه ها می­توانند تا 300000 کیلومتر گسترده شوند و می­توانند تا هزاران کیلومتر در ساعت سرعت بگیرند.

 

 

 


1394/05/22 02:32:36 ق.ظ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *