شفق فرازمینی

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/01/2015 01:47:00 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
شفق فرازمینی


اجرام اسرارآمیزی که کتوله قهوه­ای نامیده می­شوند گاهی هم به نام ستارگان ناقص شناخته می­شوند. آنها کوچکتر از آن هستند که هیدروژن­های درون هسته آن همجوشی هسته­ای انجام دهند، کاری که همه ستارگان انجام می­دهند، اما در عین حال بزرگتر از آن هستند که به عنوان سیاره طبقه­بندی شوند. اما یک مطالعه جدید  در مجله نیچر نشان میدهد که آنها توانایی ایجاد نمایش شفق­قطبی قدرتمندی مشابه نوعی که در قطب های مغناطیسی زمین دیده شده است.

از متخصصین فنی آزمایشگاه پیشرانش جت و از نویسندگان این مقاله می­گوید: “یکی این جلوه جدیدی از فعالیت­های مغناطیسی برای این نوع از اجرام آسمانی است”.

در زمین شفق­های قطبی در هنگام ورود ذرات باردار از بادهای خورشیدی به سپر مغناطیسی زمین، ناحیه­ای که در آن میدان مغناطیسی زمین شتاب می­گیرد و ذرات را به سمت قطب می­فرستد، ایجاد می­شوند.  درنتیجه­­ی برخورد با گازهای جو تصویری براق و درخشنده در آسمان ایجاد می­کنند.

استادیار دانشگاه فناوری کالیفرنیا از تشکیل دهندگان تیم تحقیق می­گوید:”درست وقتی اکترون­ها چرخان به جو وارد می­شود، امواج رادیویی ایجاد می­کنند، و سپس هنگامی که جو را برانگیخته می­کنند، هیدروژن موجود در جو زمین و دیگر سیارات را طی فرایندی تحریک می­کنند.” و می­افزاید ما حالا می­دانیم که این رفتار شفق­قطبی­گون به تمام کوتوله­های قهوه­ای قابل تعمیم است.

کوتوله­های قهوه­ای معمولا سرد و کم­نور هستند.  اما شفق­های قطبیشان میلیون­ها بار قوی­تر از شفق­های زمینی است، و اگر ما بتوانیم به طریقی آن راببینیم تا میلیونها بار بزرگتر. به علاوه در حالی که سبز رنگ غالب شفق زمینی است، رنگ قرمز به دلیل محتوی هیدروژن بیشتر در شفق یک کوتوله قهوه­ای غالب است.

 

 


1394/05/10 01:47:00 ق.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *