ستی و جهشی بزرگ

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 07/25/2015 06:52:00 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
ستی و جهشی بزرگ


در 20 جولای در بیانیه ای در انجمن سلطنتی در لندن یک میلیاردر در حوزه فن آوری و جمعی از برجسته ترین دانشمندان یک جهش بزرگ رو به جلو در جستجو فضای بیرونی کیهان بافته اند. سرمایه گذار روس یوری میلنر اعلام کرد او 100 میلیون دلار برای “بنیاد جایزه جهش بزرگ” برای انجام دادن پروژه اساسا بلند پروازانه ستی در 10 سال آینده تحت نام “جهشی در شنیدن” اعطا کرده است.

تیمی که “جهشی در شنیدن” در آن شکل گرفته است تیم مرکز جستجو برای هوش فرا زمبنی در دانشگاه برکلی برنامه دارد تا یک سوم این مبلغ را برای 20% از زمان آنتن های رادیویی 100 متری گرین بنک در ویرجینیای غربی. همینطور وقت قابل ملاحظه ای از آنتن های رادیویی 64 متری پارکر در استرالیا برای 10 سال. این خرید خدمت از نظر مالی به هر دو تلسکوپ کمک خواهد کرد. تلسکوپ های دیگری هم احتمالا اضافه خواهد شد.

یک سوم دیگر از این بودجه برای پیشبرد توسعه دریافت کننده ها و پردازنده های قدرتمند و حساس  برای برسی میلیاردها فرکانس کوتاه از 1 تا 10 گیگا هرتز اختصاص پیدا می کند. این محدوده بهترین فرکانس رادیویی است که از جو زمین عبور میکند و توسط امواج زمینه کیهانی تحت شعاع قرار نمی گیرد.

این پروژه رادیویی دو استراتژی متفاوت را دریر میگیرد. اول “جستجوی هفمند” چون ما میدانیم که اغلب ستاره ها سیاره ای به دور خود دارند وتلسکوپ ها در حدود یک میلیارد ستاره را در امواج رادیویی که باید بین تمد های مشترک باشد، برسی خواهند کرد و از سوی دیگر، بسیاری از افرادی که استراتژی ستی را مطالعه کرده اند، به این نتیجه رسیده اند که به احتمال زیاد امواج فرا زمینی ها از فرستنده های بسیار قدرتمند دوردست سرچشمه میگیرند. بنا براین پهنه آسمان از جستجوی ستارگان نزدیک به دنبال جستجوی هدفمند به صورت جداگانه انجام می شود. منطق پشت این اجناع کم نظیر است حتی وقتی از بیگانگان چیزی ندانیم.

 نویسنده: سید حسام وکیل


1394/05/03 06:52:00 ق.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *