در زحل؛ یکی از حلقه ها متفاوت است

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 09/06/2015 12:52:54 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
در زحل؛ یکی از حلقه ها متفاوت است


وقتی خورشید در سال آکوست 2009 در حال غروب بود، دانشمندان پروژه کاسینی از نزدیک آن را تماشا کردند.   این واقعه در یکی از اعتدالین رحل-یکی از دو باری که در سال زحلی، خورشید در لبه حلقه عظیم سیاره قرار می­ گیرد. این واقعه فرصتی بی نظیر برای چرخش و رصد کوتاه مدت تغییرات در حلقه های  فضاپیمای کاسینی را با جزئیات فراوان فراهم کرد.

مانند زمین، زحل بر روی محورش کمی خم شده است. در طول دوره 29 ساله مدار زحل، پرتوهای خورشید از شمال به جنوب حرکت می­کنند و سرتاسر زحل و حلقه هایش را پوشش می­دهد و سپس بازمی­گردد. تغییر نور خورشید روی دمای حلقه ها،- که هرکدامشان از میلیاردها قطعه یخ ساخته شده اند-فصل به فصل تاثیر می­گذارد. در دوران اعتدال که تنها چند روز به طول انجامد سایه های غیر معمول و ساختارهای مواج ظاهر شد، و آنطور که در تاریک و روشن ابتدایی دیده شد، حلقه ها شروع به سرد شدن کردند.

در مطالعه اخیر یک تیم از دانشمندان کاسینی گزارش کرد که در طول اعتدال یک بخش از حلقه ها به نظر کمی گرمتر می­آید. درجه حرارت بالاتر از حد انتظار دریچه ای ویژه به ساختار درونی ذرات سازنده غیر متعارف برای دانشمندان می­گشاید.

دانشمندان داده­های جمع آوری شده بوسیله ترکیب کننده مادون قرمز کاسینی در طول سال حول زمان اعتدال را برسی کردند. این ابزار اساسا دمای حلقه ها را بویژه در زمان سرد شدن رصد می­کند. سپس دانشمندان داده های دمایی را با کامپیوتر شبیه سازی می­کنند تا خواص ذرات حلقه را به صورت تک به تک توضیح دهند و مقایسه کنند 


1394/06/15 12:52:54 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *