جعبه های فضایی؛ ناسا را سبک بال میکند

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 09/10/2015 00:12:33 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
جعبه های فضایی؛ ناسا را سبک بال میکندهنگامی که به ماهواره های مخابراتی، نظارت آب و هوا، و GPS فکر میکنیم، تقربیا همیشه تصویر اجسام بزرگ و پبچیده-شاید به بزرگی اتوبوس و وزن صدها تن-به ذهن ما خطور می­کند. اما حالا یک کلاس جدید از ماهواره های کوچک در حال توسعه است که روز به روز محبوب تر می­شوند. این ماهواره های مینیاتوری، که به نام نانوماهواره ­ها یا ماهواره های جعبه­ای شناخته میشوند، در کف دست جا می­گیرند و فرصت جدیدی برای علوم فضایی فراهم می­کنند.

مدیر ارشد برنامه برای تحقیقات زیر مداری ناسا می­گوید: “ ماهواره های جعبه­ای بخشی از تکنولوژی­های رو به رشدی هستند که تحقیقات فضایی را متحول خواهد کرد“. “ ماهواره های جعبه­ای کلاس کوچکی هستند که نسل بعدی دانشمندان و مهندسان را قادر می­سازد همه مراحل یک ماموریت فضایی را مثل یک پروژه دانشجویی تکمیل کنند. بنابراین ماهواره های جعبه­ای تاریخچه ای بلند به عنوان ابزار آموزش فناوری دارند. امروزه ماهواره های جعبه ای پتانسیل­های مهمی برای تحقیقات فشایی دارند”.

استانداردهای ماهواره های جعبه ای معمولا مکعب به اضلاع 10 سانتی متر است، که کلاس u1 است برای هر واحد 1 کیلوگرم 300 گرم به وزن اضافه میشود. کلاس ها تا از U1 و U2 و تا U6 ادامه میابد. این ماهواره ها غالبا به کمک موشک­های حامل محموله­های فضایی به فضا پرتاب می­شود و هزینه ها به طور چشمگیری کاهش می­یابد.

به علت کاهش هزینه ها این تکنولوژی به ما اجازه آزمایش­های متنوع را میدهد. یکی از مسولین این تکنولوژی می­گوید:”این فرصتی است برای خطر کردن”. “این آزمایش های کوچک منبع بزرگی برای ناسا است”.1394/06/19 12:12:33 ق.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *