افق های نو یخ روان و مه در سطح پلوتو

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 07/26/2015 22:30:25 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
افق های نو یخ روان و مه در سطح پلوتو


یخ جاری و مه فزاینده گسترده در میان جدیدترین اکتشافات ماموریت افق های نو ناسا هستند، که نشان می دهد پلوتو دوردست جهانی یخی از شگفتی هاست. یکی از مدیران علمی ناسا می گوید: “ما می دانستیم که ماموریت پلوتو شگفتی هایی خواهد داشت، و حالا -10 روز پس از نزدیکترین برسی ما میتوانیم بگوییم نتایج بسیار فراتر از انتظار یوده است.” و می افزاید: “با یخ های جاری، شیمی ناشناخته سطح و رشته کوه هایش، پلوتو تنوع زمین شناسی سیاره ای هیجان انگیزی را به نمایش گذاشت”.

تنها 7 ساعت پس از آخرین برسی ها افق های نو با ابزار لوری خود به سوی پلوتو بازگشت و نور خورشید که بر جو پلوتو تابیده یود و مه آشکار بر فراز 130 کیلومتری بالای سطح پلوتو را ثبت کرد. تحلیل تصاویر دو لایه متفاوت از مه را نشان می دهد یکی از حدود 80 کیلومتری بالای سطح و دیگری از ارتفاع 50 کیلومتری.

مدل ها نشان میدهد که مه زمانی شکل میگیرد که نور ماورا بنفش خورشید اجزا گاز متان که هیدروکربنی ساده است را در جو پلوتو می شکند.چنانچه افق های نو پیش از این هم کشف کرده بود شکست متان باعث تجمع گارهای هیدروکربن پیچیده تر مانند اتیلن و استیلن  میشود.  این هیدرو کربن ها  به لایه های پایین تر و سردتر جو می روند و ایجاد مه میکنند. نور ماورا بنفش خورشید از نظر شیمیایی تبدیل به تولین-مولکولی که از تابش پرتو فرابنفش خورشید بر ترکیبات آلی مانند متان یا اتان تشکیل می‌شود– میکند. هیدروکربن های تیره ای که سطح پلوتو را رنگ آمیزی کرده است.

نویسنده: سیدحسام وکیل


1394/05/04 10:30:25 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *