ارکان تخریبگر کیهانی

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/03/2015 02:52:51 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
ارکان تخریبگر کیهانی


مطالعه جدید نشان می­دهد چگونه بادهای کیهانی با پراکنده کردن گاز و گرد و غبار کیهانی مانع از تشکیل ستاره­ها میشوند. منجمان مدتهای مدیدی می­دانستند که بادهای قدرتمند کیهانی برخی اوقات در میان کهکشانها می­وزند و در میان مواد بین ستاره­ای وارد می­شوند و مانع از شکل­گیری ستاره­ها میشوند. حالا آنها تصویری واضح از چگونگی این واقعه دارند.

یکی از تحقیفات دانشگاه یل درباره وقایع کهکشانهای اطراف دید بی­سابقه­ای از این فرایند در اختیار دانشمندان قرار می­دهد. این تحقیق در ژورنال نجومی/Astronomical journal آمده است.

روی لبه برجسته کهکشان همه گاز و غبار به صورت یک ستون بلند در خط­­الراس یا گاز پیشرو جلوه می­کند. اما ما ساختار خوش مقیاس قایل توجهیدر گاز پیش رو می­بینیم. یکی از دانشمندان بیان می­کند:”رشته هایی به صورت سر-دم از گازهای پیشرو بیرون می­زنند. ما فکر می­کنیم این­ها به حاطر تراکم ابر گازی به گازی با تراکم کمتر تبدیل می­شود”.

بادهای کیهانی به سادگی می­توانند ابرگرد و غبار میان ستاره ای کم­چگالی را به فضای میان ستاره­ای اما در مورد گازهای پرچگالی این امر ممکن نیست.باد کیهانی که می­وزد بادهای پرچگالی و کم­چگالی از هم جدا می­شوند. اما ظاهرا توده های کم­چگالی و پر­چگالی توسط بهم وابسته­اند که به احتمال زیاد توسط میدان مغناطیسی از دور بر هم اثر می­گذارند.


1394/05/12 02:52:51 ق.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *