آشکار شدن سررشته های شکلگیری کهکشانها از پیچ و تاب غول گازی

[ad_1]

تاریخ : در تاریخ 08/07/2015 20:23:33 نویسنده: hessamvakil@gmail.com
آشکار شدن سررشته های شکلگیری کهکشانها از پیچ و تاب غول گازی


برای نخستین بار منجمان یک صفحه پیش­کهکشانی را کشف کردند-یک ابر عظیم گردنده از گاز که به تشکیل یک کهکشان کمک می­کند. این کشف ممکن است شواهدی از مبدا پیدایش و چگونگی شکل گیری کهکشانها بدست دهد. کهکشانها چسبیده به هم  … در …توسط رشته هایی از حفره از هم جدا می­شوند. این حفره ها با آشوبی عظیم که به شبکه کیهانی شناخته می­شوند مرتبظ می­شوند.

هنوز اسرار زیادی در خصوص شکلگیری کهکشانها بافی مانده است. پژوهشگران حدس می­زنند که بازیگر اصلی نوعی جریان به نام “جریان پیوسته سرد” است. این جریان گاز می­تواند تا 10000 درجه سیلیسیوس گرم شود. البته این دما تنها نسبت به دمای غیرقابل تصور ستارگان که منجمان معمولا اندازه میگیرند مانند اطراف سیاه­چاله ها سرد است.

برایآموختن نکات بیشتر درباره چگونگی تولد کهکشانها دانشمندان اولین حفره هایی را که منجمان رصد کرده اند تجزیه و تحلیل کرده اند. یک ساختار غول آسای 1.5 میلیون سال نوری طول و 10 میلیارد سال نوری از زمین فاصله دارد. ما این موضوع را در سال 2010 کشف کردیم. این رشته ها در حدود یک سوم کهکشان راه شیری و در حدود سه میلیارد برابر خورشید روشنایی دارد. و این حدود ده بار روشن تر از میزان پیشبینی شده است.


1394/05/16 08:23:33 ب.ظ

[ad_2]

لینک منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *